Ugrás a fő tartalomra

Az EU részvétele a COP28 éghajlatváltozási konferencián

A klímasemlegesség megvalósítása – fenntartható módon

Az EU részvétele a COP28 éghajlatváltozási konferencián

Az ENSZ 28. éghajlatváltozási konferenciája (COP28) 2023. november 30. és december 12. között került megrendezésre Dubajban. Az Egyesült Arab Emírségek elnöksége alatt a COP28 csúcstalálkozó résztvevői együttes erővel azon dolgoztak, hogy felgyorsítsák a Párizsi Megállapodásban és az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményében kitűzött célok megvalósítására irányuló intézkedéseket.

Az EU szorgalmazta a globális éghajlatvédelmi cselekvések jelentős mértékű felgyorsítását, hogy megvalósítható legyen az 1,5°C-os célkitűzés (összhangban a Párizsi Megállapodással), továbbá együttműködött a hasonlóan gondolkodó partnerekkel a COP28 sikerének garantálásáért. 

Az EU az alábbi kötelezettségvállalásokat és intézkedéseket jelentette be a COP28 konferencián: 

  • ebben az évtizedben felgyorsítja a fosszilis tüzelőanyagok kivezetését, intézkedéseket hoz annak érdekében, hogy 2030-ra a kibocsátások 43%-kal csökkenjenek, és arra ösztönzi a világ országait, hogy 2050-ig a kibocsátás mértéke nettó nulla legyen, 
  • a megújuló energiaforrásokra és az energiahatékonyságra vonatkozó globális vállalás nevű kezdeményezés részeként 2030-ig megháromszorozza a telepített megújulóenergia-kapacitást és megduplázza az energiahatékonyság-javítás ütemét, valamint az uniós költségvetésből 2,3 milliárd eurót fordít az energetikai átmenet előmozdítására Európa szomszédos országaiban és a világ többi részén, 
  • az EU és tagállamai 175 millió euróval támogatják a metánkibocsátás csökkentését, 
  • az EU és tagállamai több mint 400 millió euróval járulnak hozzá egy új klímavészhelyzeti veszteség- és kárenyhítési alap aktiválásához, 
  • az EU-Catalyst partnerség által támogatott első két európai tisztatechnológiai projekt hozzásegíti az EU-t a 2030-ra kitűzött éghajlat-politikai céljainak eléréséhez, 
  • az „Európa együtt” összefogás révén 20 milliárd euróval járul hozzá az Afrika–EU zöldenergia-kezdeményezéshez, 
  • az „Európa együtt” égisze alatt új kezdeményezést hoz létre, amely az erdőirtásmentes értékláncokra összpontosít. 
Ursula von der leyen

Készen állunk arra, hogy ennél többet is tegyünk, mert tudjuk, hogy szükség lesz rá. A COP28 például lehetőséget kínált arra is, hogy az EU más részes felekkel megvitassa a szén-dioxid-árazást. A cél az, hogy minél több ország vezessen be ilyen árazási mechanizmust. Emellett szélesebb körű pénzügyi reformok és új innovatív finanszírozási források bevezetését készítettük elő, és megalapoztuk a pénzmozgások összehangolását a Párizsi Megállapodással.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

Az EU prioritásai a COP28 konferencián

A COP28 éghajlatváltozási konferencia tárgyalásain az EU arra törekedett, hogy még ambiciózusabb elhatározások szülessenek, és ezeket ebben a kritikus fontosságú évtizedben további tettek kövessék. Többek között az alábbiakról van szó:

  • A fosszilis tüzelőanyagokat fokozatosan ki kell vezetni, és növelni kell a megújulóenergia-kapacitást és az energiahatékonyságot.

  • A kibocsátáscsökkentési erőfeszítéseket ebben az évtizedben jobban össze kell hangolni.

  • Fel kell készülnünk – és fel kell készítenünk a partnereinket is – az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra.

  • A veszteségek és a károk kezelése érdekében garantálni kell, hogy a fizetőképes szereplők finanszírozzák az éghajlatváltozás elleni küzdelmet.

Az EU eredményei a COP28 konferencián

  1. 2023. december 2.
    Az EU 175 millió euró összegű pénzügyi támogatást jelentett be a metánkibocsátás csökkentéséhez
  2. 2023. december 2.
    Az EU az élére áll annak a globális kezdeményezésnek, amelynek célja, hogy 2030-ig megháromszorozódjon a megújulóenergia-kapacitás és megduplázódjanak az energiahatékonysági intézkedések

Az EU éghajlat-politikai intézkedései

Az európai zöld megállapodás új növekedési stratégiát vázol fel Európa számára. Célja, hogy az EU igazságos és virágzó társadalom, valamint modern és versenyképes gazdaság legyen, és 2050-re a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátása nullára csökkenjen. A legújabb uniós éghajlat- és energiapolitikai szabályozás, az úgynevezett „Irány az 55%!” intézkedéscsomag 2030-ig várhatóan legalább 55%-kal csökkenti az EU nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátását. Az uniós polgároknak és a nemzetközi partnereknek tett ígéreteinek megfelelően Európa azon dolgozik, hogy vezető szerepet töltsön be az éghajlat-politikai fellépés terén, és a lakosság és a gazdaság javát szolgálva szabjon irányt a zöld átállásnak.

Világszinten az EU a Global Gateway stratégiáján keresztül támogatja a zöld átállást, azaz ruház be az éghajlatváltozás mérséklésébe és az éghajlatváltozás hatásaival szembeni rezilienciába. Ezen túlmenően támogatja a tiszta energia térnyerését is, mely egyike a fenntartható fejlődési célok és a Párizsi Megállapodásban vállalt kötelezettségek megvalósítását szolgáló eszközöknek. Az „Európa együtt” megközelítést alkalmazva a stratégia előmozdítja a zöld technológiák transzferjét, és megerősíti az energiabiztonságot, fenntartható és megbízható összeköttetéseket és megoldásokat kínálva világszerte.

Az „Európa együtt” megközelítés hozzájárulása az éghajlatváltozás elleni küzdelem globális finanszírozásához

28,5 milliárd eurót
mozgósított az „Európa együtt” kezdeményezés
20%-kal többet,
mint 2021-ben